Obezite Cerrahisi

Obezite vücutta bulunan yağ miktarının aşırı derecede artmasıyla meydana gelen bir hastalıktır. Operasyon için vücut kitle endeksi, psikolojik durum, alışkanlıklar ve gerekli tüm değerler kontrol edilerek doktorlarımızın kararı sonrası doğru cerrahi yöntem belirlenir.

Hangi Hastaya Hangi Ameliyat Uygundur?

Obezite vücutta bulunan yağ miktarının aşırı derecede artmasıyla meydana gelen bir hastalıktır. Yetişkin bir kadının vücut ağırlığının ortalama %15’ini, yetişkin bir erkeğin ise %20’sini yağ dokuları oluşturmaktadır. Vücutta bulunan bu yağ oranının %25-%30 üzerine çıkması obezite sağlık sorunu belirtisidir. Obezite hastalığı tedavi edilmediği takdirde kolesterol, metabolizma bozuklukları, yüksek tansiyon, gut, karaciğer yağlanması, tip 2 diyabet, uyku apnesi ve eklem ağrıları gibi rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır.
obezite cerrahisi

Obezite kliniğimize gelen tüm hastalarımız öncelikle ayrıntılı bir muayeneden geçmektedir. Vücut kitle endeksi, psikolojik durum, alışkanlıklar, gerekli tüm değerlerin kontrolü ve doktorlarımızın konsultasyonu sonrası doğru cerrahi yöntem belirlenir. Yaptığımız detaylı ön incelemenin amacı ameliyat öncesi oluşabilecek riskleri minimuma indirmektir.

TÜP MİDE AMELİYATI

Sleeve Gastrektomi, obezite cerrahisinde yaygın olarak uygulanan yemek yemeyi kısıtlayıcı (restriktif) operasyonlardandır. Bu yöntemde operasyon olan hastalarda besinlerin emilim problemi olmadığı için vitamin ve mineral takviyesi gerekmemektedir. Bu ameliyat ile hedeflenen amaç midenin hacminin küçültülmesi ve böylece hastanın çok az gıdayla tokluk hissetmesini sağlamaktır. Bu amaçla midenin belli bir bölümü cerrahi işlemle çıkarılmakta ve tüp şeklinde bir mide bırakılmaktadır. Bu ameliyatta açık cerrahi teknik uygulanmaz laparoskopik veya robotik cerrahi yöntemi ile yapılır bu sebeple iyileşme süreci ciddi anlamda kısalmaktadır.
obezite cerrahisi 01

GASTRİK BYPASS

Gıda emilimi ve alımının azaltıldığı ameliyat türüdür. Gastrik bypass ameliyatlarında midenin büyük bir bölümü bypass edilerek küçük hacimli bir mide bölümü hazırlanıp ince bağırsaklara dikilmektedir.

Bu ameliyatla mide hacmi küçültülmekle birlikte bağırsakların bir bölümü devre dışı bırakılmakta ve böylelikle tüketilen yiyeceklerin bir kısmının emilmeden atılması hedeflenmektedir. Sonuç olarak hem az gıdayla doyulmakta hem de alınan gıdaların bir kısmı emilmektedir.

gastrik_bypass

MİDE BALONU

Mide balonu yönteminde endoskopi yöntemiyle midenin içerisine boş bir balon yerleştirilmektedir. Ardından gaz veya sıvıyla şişirilen balon vasıtasıyla midenin gıda alım kapasitesi düşürülür ve böylelikle kısa süre içerisinde sağlıkla kilo vermeye başlanır.

Mide balonu uygulaması vücut kitle endeksi 25 ve üzeri olan cerrahi operasyonsuz kilo vermek isteyen kişilere ve cerrahi operasyon öncesi vermesi gereken kiloyu spor ve diyet ile veremeyen hastalarımızın tedavilerinde uygulanmaktadır.

mide balonu
Mide balonu cerrahi bir operasyon olmadığı için işlem sonrası hastalarımız aynı gün taburcu edilmekte ve sosyal yaşantısına dönebilmektedir. Mide balonu uygulamasının diğer yöntemlere göre en önemli farkı mide içerisine koyulan balonun belli bir süre sonra çıkarılmasıdır (6 ay – 12 ay). Bu süreçte istenilen kiloya düşülmesi ve yeme alışkanlığı kazanılacağı için kilonuzu koruyabileceksiniz.

MİDE BOTOKSU

Mide botoksu uygulaması, endoskopik yöntem ile midenin belirli bölgelerine botilinum toksin enjekte edilen ve yaklaşık 20 dk. kadar süren bir işlemdir. Bu yöntemde mide kaslarının kasılması sınırlandırılarak midenin boşalma süresi gecikir ve tokluk hissiyatı normalden daha uzun süre hissedilir. Mide botoksu işlemi kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Ayrıca yıllardır özellikle cilt kırışıklıklarında güvenle kullanılan botilinum toksin uygulamasının mide uygulaması için literatürde bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Mide botoksu uygulamasının kalıcılık süresi botox ilacının etkinliğine bağlı olarak 4-6 aydır ve bu süre sonunda vücuttan tamamen silinmektedir. İşlem sonrası kısa bir süre (1 saat kadar) müşahede altında kalmak yeterli olmaktayken hastane yatışına gerek olmamaktadır.
mide botoksu

Bilgi ve Randevu
için formu doldurun

Uzman Sağlık Danışmanımız sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir…

Yaşam Tarzımı Değiştirdim

Aslı Tarcan Tıp Merkezi’nde operasyona girdim. Operasyonla birlikte yaşam stilimi de değiştirdim. Uzman doktorları olsun, son teknoloji ürünleri olsun, sıcakkanlılıkları olsun her konuda size destek oluyorlar. Kendilerine minnettarım…

Tom Jenkins
ABD
Çok İlgililer

İlk görüşmeden operasyon sonrasına kadar son derece ilgili bir kurum. Aslı Hanım da çok enerji dolu bir insan; her konuda sürekli yardım ediyor. Doktorumun önerilerini sonuna kadar dinledim ve yeni bir hayata yelken açtım.

Aslı Hade
TÜRKİYE
Sağlığıma Kavuştum

Efektif ve tecrübeli bir doktor kadrosu olan Aslı Tarcan Tıp Merkezi’ne çok ama çok teşekkür ederim. Sektörün tartışmasız lideri kendileri. Sayelerinde hayatıma sağlık dolu günler dahil oldu.

Bensu Yıldırım
TÜRKİYE
Teşekkürlerimi Sunarım

İçeri girdiğinizde karşılaştığınız resepsiyondan operasyondaki doktorlara kadar herkes çok güler yüzlü ve arkadaş canlısı burada. Bu nedenle harika bir atmosfere sahipler. Kendilerini tebrik ediyorum.

Martha Black
İrlanda
Her Şeyi Çok Güzel Anlatıyorlar

Burası harika bir yer ! Ayrıca size de kendinizi harika hissettiren bir yer. İlk karşılamadan itibaren insanı çok rahatlatıyorlar; hangi operasyon nasıl işe yarar çok güzel bir şekilde açıklıyorlar. Kısacası işlerini son derece iyi yapıyorlar. Böyle devam etmeleri dileğiyle…

Hande Yalın
Aynalar Artık Arkadaşım !

Aslı Tarcan Tıp Merkezi’ne ve Aslı Hanım başta olmak üzere tüm çalışanlara çok teşekkür etmek istiyorum. Açıkçası operasyon öncesi oturup konuştuğumuzda kendime güvenim yoktu ama bugün artık sonuçlar o kadar güzel ki, aynaya baktığımda ‘’bu ben miyim diye soruyorum’’ hep!

Tina Hechler
Almanya