SAĞLIKLI YAŞAMIN YENİ TRENDİ: INTERMITTENT FASTING (ARALIKLI ORUÇ)

“İşte, başka bir diyet daha!” dediğinizi duyar gibiyim. Öncelikle şunu söylemeliyim: aralıklı oruç zannettiğiniz anlamda bir diyet değil. Ayrıca yeni bir yöntem de değil.

Köşe başlarında kebapçıların olmadığı dönemde yaşayan avcı-toplayıcı atalarımız sıklıkla uzun süre aç kalıyordu. Bu dönemleri, vücudumuzun besinleri depolaması ve bu uzun açlık dönemlerinde depoladığı besinlerden enerji elde edebilmesiyle atlatabildik.

Yani, her gün 3 öğün beslenmek; aralıklı oruca göre çok daha yeni bir alışkanlık.  

DİYET DEĞİL, KADİM BİR YEME ALIŞKANLIĞI!

 

Eğer bir diyet çeşidi değilse, aralıklı oruç nedir?

Bir beslenme modelidir. Bu modelde uzun saatler oruç tutar, kısa sürelerle yemek yeriz.  

Ne yeriz?

Aralıklı orucun belki diğer diyet türlerine göre en özgün yönü işte burada ortaya çıkıyor.

Aralıklı oruç bize NE yememiz gerektiğini söylemez. NE ZAMAN yememiz gerektiğini söyler.

Birçok diyette olduğu gibi karbonhidrat içeren besinleri öğününüzden çıkarmanıza gerek yoktur. Önemli olan oruç tutmanız gereken saatte ağzınıza bir sakız bile sokmamanızdır.

Aralıklı oruç modelinin karbonhidratla bu ilişkisi, spor yapanların da rahatlıkla bu modele uygun beslenebileceği anlamına geliyor. 

ŞEHİR HAYATINA EN UYGUN ORUÇ MODELİ: 16/8

Beslenme alışkanlığınızı aralıklı oruç modeline göre düzenlemek istiyorsanız, sizi bekleyen birkaç seçenekle karşılaşırsınız. Bunlardan en popüler olanı 16/8 uygulamasıdır

16/8 modelinde, dilediğimiz 8 saat içerisinde, dilediğimiz şekilde beslenebilir; geriye kalan 16 saat içerisinde oruç tutarız. İçecekler dışında herhangi bir besin tüketmememiz gerekiyor.

Bu modeli uygulayanlar ilk öğünlerini öğlen 1’de yer. Akşam 9’a kadar istedikleri şekilde beslenirler. Ertesi gün öğlen 1’e kadar ise yine oruç süreci başlar.

Evet, bu modelde kahvaltı yapmıyorsunuz. Pek çoğumuza kahvaltı yapmamak sağlıksız bir hayat tarzını hatırlatsa da, akşam yeterli besini tükettiğimiz durumlarda bunun hiçbir zararı yok.

Ye-Dur-Ye uygulaması, 16/8’den biraz daha dirayet istiyor. Haftada bir veya iki kere 24 saat boyunca oruç tutulan bu uygulama da, bir akşam yemeğinden diğer bir akşam yemeğine kadar hiçbir şey yememeniz gerekiyor. 

5:2 Diyeti ise birbirini takip etmeyen iki gün için yalnızca 500 kalori tüketmeniz, haftanın geri kalan 5 gününde ise normal beslenme düzeninize devam etmeniz öneriliyor. 

SADECE KİLO VERMEK DEĞİL, SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN

Eğer aradığınız kilo vermekse, evet, aralıklı oruç sağlıklı bir kilo verme yöntemi. Çünkü oruç tutarak geçirdiğiniz 16 saat içerisinde kalori alımınızda ciddi bir düşüş olacak.

Ayrıca bu beslenme düzeni yağ yakan hormon norepinefrin salınımını da arttıracak. Bu sayede hızlıca kilo verecek, bel çevresindeki yağlardan kurtulacaksınız. Bütün bunlar kas kaybı yaşanmadan gerçekleşecek.

Ayrıca, bu beslenme modeli size iştahınızı kontrol etmeyi öğretecek. Bu ise bizi hayat boyu kötü beslenme alışkanlığına ve sağlıksız bir hayata karşı koruyacak bir edinim olacaktır.

Sizi tıbbi terimlere boğmadan aralıklı orucun diğer yararlarını şöyle sıralayabilirim:

  • Kalp hastalıklarını önler.
  • Kanseri önler.
  • Yeni nöron üretimine destek olur.
  • Geç yaşlanmaya sebep olur.
  • İnsülin direncini azaltarak tip 2 diyabete karşı korur.
  • Büyüme hormonu salınımını arttırarak yağ yakmayı ve kas kazancını arttırır.
  • Hücrelerin yenilenmesine yol açar.
  • Kronik hastalıklara sebep olan iltihaplanmayı azaltır.

ARALIKLI ORUCU DENEMELİ MİYİM?

Farkında olmasanız da zaten aralıklı orucu denemişsinizdir. Akşam saatlerinde bir yemek yemiş, geç saatte uyuyup, ertesi gün de geç saatte kalkmışsınızdır. İki öğününüz arasında neredeyse 12-16 saatlik bir süre olmuştur. Dolayısıyla zaten daha önce deneyimlediğiniz bu modele göre yaşamaya başlamak için hayatınızda büyük değişikliklere ihtiyacınız yok.

Aralıklı oruç aynı zamanda uygulaması çok basit bir modeldir. Her zaman aynı saatler arası oruç tutmanıza gerek yok. Arkadaşlarınızla vakit geçirdiğiniz bir akşam geç yemek yediyseniz yapmanız gereken tek şey diğer öğününüzü 16 saat beklemek. Aynı zamanda belli besinlere odaklanılmadığı için istediğiniz yerde ve zamanda bu beslenme modeline göre yaşayabilirsiniz.

16/8’e alıştıysanız ve yararlarını hissetmeye başladıysanız, yemek yediğiniz iki gün arasında hiçbir şey yemediğiniz modellere geçiş yapabilirsin.

Ayrıca, bu beslenme şekline uygun olmayan rahatsızlıklarınız olabilir. Aralıklı orucunu denemeden önce doktorunuza danışmalısınız. 

Zorlayıcı ve sıkıcı diyetler yapmak istemiyor, sağlıklı bir şekilde yağ kaybetmek istiyorsanız bu kadim beslenme şeklini denemek, hayatınızı değiştirebilir.

Unutmayın, sağlıklı yaşam pek çok değişkene bağlıdır. İyi uyumalı, sağlıklı besinler tüketmeli, düzenli egzersiz yapmalısınız. Birini aksatırsanız, hiçbiri yarar sağlamaz.

implant_kampanya

Bilgi ve Randevu
için formu doldurun

Uzman Sağlık Danışmanımız sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir…