LIPOSUCTION NEDİR? KİMLERE UYGULANABİLİR?

Kilo problemi yaşamayan ancak bölgesel zayıflama ihtiyacı olan kişilerde, fazla yağ dokusunun azaltılması ve vücuda daha iyi bir şekil kazandırılması için uygulanan cerrahi işleme Liposuction ismi verilir. Halk arasında genellikle yağ aldırma olarak adlandırılan liposuction, günümüzde en çok tercih edilen estetik operasyonlardan biridir. Bu uygulama özellikle kalça, basen, karın, bel, diz gibi inatçı yağlanmaların ve bölgesel fazlalıkların görüldüğü bölgelere uygulanmaktadır.

Liposuction çeşitli yöntemler izlenerek daha akışkan hale getirilmiş yağ dokularının milimetrelik kesiler içinden, ince ve uzun kanüller kullanılarak vakumlanması ve alınması işlemidir.

Liposuction kimlere yapılabilir?

Bütün cerrahi operasyonlarda olduğu gibi öncelikli olarak bir doktor görüşü alınması önemlidir. Liposuction uygulaması bir zayıflama yöntemi değil, bölgesel incelmeyi ve vücut hatlarının daha şekilli hale gelmesini sağlayan bir yöntemdir. Eğer bölgesel yağlanmalar dışında bir kilo probleminiz varsa; öncelikle diyetisyen tarafından yazılan bir diyet programı ve beraberinde spor programı uygulayarak fazla kilolarınızdan kurtulmanız, daha sonra bu yöneteme başvurmanız daha doğru olacaktır.

Liposuction bir sağlık problemi bulunmayan, hamile ya da yeni doğum yapmış olmayan herkese uygulanabilen bir yöntemdir. Ancak kalp hastalığı, diyabet vb. tehlikeli sağlık problemleri olan kişilere uygulama yapılmadan önce mutlaka birtakım testler uygulanarak risk faktörleri belirlenmeli ve tehlike arz edecek durumlara karşı gerekli önlemler alınmalıdır.

Yaş bu uygulamaya bir engel teşkil etmese de, deri elastikiyetinin yaşa bağlı kaybından dolayı ileri yaştaki bazı hastalara uygulanmamalıdır.

Liposuction sonrası iyileşme dönemi nasıldır?

Operasyon sonrasında mutlaka özel olarak üretilmiş korseler kullanılmalıdır. Bu özel korseler, alınan yağ dokusunun miktarı ve kişinin özelliklerine göre yaklaşık 4 ila 8 hafta arası kullanılmalıdır. İşlem sonrası ödem ve morlukların görülmesi olası bir durumdur ve zaman içinde bu durum ortadan kalkarak iyileşme görülür. Genellikle işlemden bir hafta sonra dikişler alınır ve 1 ila 4 hafta sonrasında hastanın genel durumunda bir problem yoksa günlük hayatına geri dönebilir. Uygulamadan 3-4 hafta sonrasında normal egzersizlerini de yapabilir.

Liposuction hangi durumlarda işe yaramayabilir?

Operasyon sonrası yaşam şekli, diyet ve egzersize önem vermek oldukça önemlidir. Eğer sık sık kilo alıp verme durumu mevcutsa uygulamanın başarıya ulaşması çok mümkün olmayacaktır.

Bölgesel yağ fazlalıklarının yanı sıra deri sarkmaları bulunuyorsa bu yöntemle var olan sarkmalar toparlanamaz. Doğum yapan kadınlarda görülen karın duvarı sarkmaları da yine liposuction uygulamasıyla giderilemez. Ayrıca selülitlerden kurtulmanızı da sağlayamaz.

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir